Nespavost

Nespavost může být způsobena mnoha faktory

např. cukrovkou, bolestmi, poruchami trávení, potížemi s dýcháním, úzkostí, stresem, depresemi, konzumací kávy a užíváním některých léků, ale také hlavní důvod nespavosti je věčné přemýšlení, strach, nesprávné vidění sebe sama, snaha kontrolovat, nedůvěra v proces života, pocit viny.

Je nutné naučit se uvolněnosti. Je třeba se smířit s tím co se nám nepovedlo během dne a skutečnosti, které zůstaly nevyřízené vědomě akceptovat a nechat všemu volný průběh. Zbavit se perfekcionismu. Probudit se pro skutečnost a vlastní duševní život. Přestat kontrolovat a přemýšlet a tím překrvovat mozek, dodávat mu aktivní energii.

Vhodné je nejíst před spaním těžká jídla a nejlépe hodinu před spaním nejíst vůbec nic. Klidně si dát uklidňující koupel. Neřešit nic, co nás může rozčílit, nedívat se na negativní zprávy a filmy. Při usínání pozorovat dech, který můžeme směrovat až do břicha a hlavně nemyslet.
Určitě jste si všimli, že s jakými myšlenkami usínáte, s takovými se probouzíte. Proto je dobré usínat třeba s vděčností na cokoli, za co jste za ten den vděční...myslet na něco pozitivního, nebo si říkat afirmaci....někdo to může použít jako modlitbu.

Pokud přece jen nemůžete usnout, nenuťte se, naslouchejte svému tělu, někdy stačí jen tak ležet a nemyslet 

Bylinky vhodné před spaním: kozlík lékařský, chmel šištice, levandule, meduňka

http://www.prirodni-cesta.cz/chmel-sistice.html
http://www.prirodni-cesta.cz/medunkova-koupel.html
http://www.prirodni-cesta.cz/medunka-sirup.html