Meduňka - elixír života

Meduňka
Pro všechny určitě známá bylinka. Velká popularita meduňky v dnešní době, kdy je život plný stresu, se dá snadno pochopit. Dobré vlastnosti meduňky však byly známé již odedávna. Už ta dávných dob byla meduňka označována elixírem života a už v dávných dobách se používala k uklidnění celého organismu. Takových rostlin máme více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaraženéňuje bu větry, pomůže proti zvracení v těhotenství.

Je výborným uspávacím prostředkem (u dětí, stejně jako u starých lidí). Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně.

Osvědčuje se i využívání meduňky ve formě sirupu, vonné silice, která se dá použít k masážím i do koupele, nebo jen ovoní byt.
http://www.prirodni-cesta.cz/medunka-sirup.html
http://www.prirodni-cesta.cz/mandarinka.html

Vhodná při neklidu, stresu, nespavosti, pocitu bušení srdce, trávení, zažívání, křeče žaludku, záchvaty kašle, dávivý kašel,
zaražené větry, nevolnost v těhotenství, zvracení v těhotenství,
bolesti hlavy, migréna, opar (herpes)