Kontryhel, nejlepší přítel žen

Kontryhel, nejlepší přítel žen 

Máte problémy s menstruací? Marně se pokoušíte otěhotnět? Trápíte se s průběhem vašeho klimakteria? Sužuje vás nepříjemná mykóza?

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je na první pohled celkem nenápadná rostlinka, běžně se vyskytující na našich loukách. Jedním z jeho nejrozšířenějších lidových názvů je husí nožka, a to pro tvar jeho listů.

Kontryhel má jako bylina velký význam pro zdraví ženy. Jeho nejdůležitějšími účinnými látkami jsou třísloviny (zejména tanin se stahujícími účinky), hořčiny, silice, organické kyseliny, kyselina salicylová, fytosteroly, falovonoidy, flavony, isoflavony a minerální látky.

Je též považován za zdroj tzv. fytohormonů. Fytohormony jsou rostlinné hormony, které v lidském těle dokáží nespecificky stimulovat procesy řízené vlastními, tělem produkovanými hormony. Tyto fytohormony se také podílejí na blahodárném účinku kontryhele na zdraví ženy.

Uznávaný švýcarský léčitel Künzle tvrdil, že kdyby ženy hojně užívaly kontryhelový čaj v průběhu celého života, od puberty až po ukončení klimakteria, dvě třetiny všech "ženských" operací by nebyly nutné. I známý český léčitel Josef. A. Zentrich považujel kontryhel za jednu z nejpřínosnějších bylin pro zdraví ženy.

Snižuje bolest a pomáhá otěhotnět.

Kontryhelový čaj http://www.prirodni-cesta.cz/kontryhel-2.html
léčí mnohé potíže spojené s menstruačním cyklem ženy. Snižuje bolestivost menstruace a zmírňuje nadměrné krvácení, zároveň při dlouhodobém a pravidelném užívání dokáže upravit nepravidelnost menstruačního cyklu.

Léčitelé a odborníci na fytoterapii předepisují kúry založené na užívání kontryhelového čaje také ženám, které mají problémy s otěhotněním.

Schopností kontryhele tlumit krvácení, posilovat děložní svalstvo a tlumit křečovité stahy svalstva se využívá také u těhotných žen, a to v případě, že hrozí potrat plodu, zejména v posledních 3 měsících těhotenství. Pro tento účel je však vhodná konzultace odborníka a jeho následný dohled.

I po porodu je kontryhel přínosem pro matku. Napomáhá zpětnému zpevnění děložního svalstva a jeho navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení. Výborný k podpoře tvorby mléka při kojení.

Ženy trpící kvasinkovými infekcemi také ocení jeho léčivé vlastnosti. Používá se k výplachům pochvy a sedacím koupelím při tzv. bílém výtoku, který je projevem mykotické infekce rodidel, pomáhá ničit původce infekce a tlumí průvodní svědění. V tomto případě se doporučuje užívat i vnitřně po celou dobu léčby.

Nemá žádné vedlejší účinky

Protizánětlivých účinků kontryhele se využívá i v případě občasných a chronických zánětů vaječníků, vnitřně ve formě čaje a ve formě sedácích koupelí, buď samotný, nebo v kombinaci s jinými bylinami.

V období klimakteria je kontryhel opět velmi prospěšným doplňkem prevence a léčby nepříjemných průvodních potíží. Tlumí projevy hormonálních výkyvů při přechodu, působí ve všech výše zmíněných případech, jako je bolestivost menstruace a nadměrné krvácení.

Dále pak příznivě působí na psychiku ženy, ovlivněnou hormonálními změnami, umírňuje symptomy jako pocení, tzv. navály, nervozita, nespavost, úzkost apod.

http://www.prirodni-cesta.cz/kontryhel-sirup.html

Velkou výhodou této byliny je, že i při dlouholetém a pravidelném užívání nejsou známy žádné výrazné vedlejší účinky, všeobecná zdravotní rizika.

http://www.prirodni-cesta.cz/kontryhel-2.html
http://www.prirodni-cesta.cz/kontryhel-sirup.html