Jak zacházet s hněvem

Jak si udržet vnitřní klid, co dělat, jak zacházet s hněvem?

Hněv je přirozená lidská emoce. Bez ohledu na to, jak jsme se posunuli na naší cestě, hněv nás zasáhne  ve chvíli, kdy pocítíme velkou ztrátu, bolest či nespravedlnost, někdy nám stačí, když si vezmeme něco osobně... V mnoha případech hněv provází popření něčeho, co se v daném okamžiku děje. Hněv užíváme  k vyjádření vlastního úmyslu. Pokud říkáme NE a jsme rozzlobeni, dodáváme hněvu sílu, cítíme se v ten moment mocní, tento pocit je klamný, protože jakmile hněv vyprchá a my se uklidníme, zůstane v nás negativní emoce a těm, koho náš hněv postihne, způsobíme zranění.

Pravda je, že hněv nám na síle vůbec nepřidá, tím, že sdělujeme okolí něco pomocí hněvu se o sílu ubíráme.

Jsme-li v přítomnosti a neodcházíme od sebe zjistíme, že k vyjádření něčeho, co nás rozčiluje, nepotřebujeme vyjadřovat pomocí hněvu. NE lze vyjádřit v klidu, dokonce i velmi mírně, protože víme, že pokud se vztekáme, pocit naštvanosti roste.

Představte si někoho, kdo na někoho křičí, tyranizuje okolí, aby dosáhla svého a vedle něho člověka klidného, který se ovládá, komunikuje jasně a cíleně. Kdo z nich má v danou situaci skutečnou sílu?

Až někdy postřehnete, že se vás zmocňuje hněv, snažte se počkat, párkrát se z hluboka nadechněte a dokud nával vzteku neodpadne, teprve pak projevte to, co chcete vyjádřit.