Kozlík lékařský

Léčivý oddenek kozlíku lékařského působí na neurotransmitery v mozku

Pro fytoterapeutické účely se používá aromatický oddenek kozlíku. Obsahuje mnoho účinných látek, například silice a kyselinu valerovou, alkaloidy. Komplex účinných látek dovede v mozku zvýšit hladinu GABA kyseliny, která je nezbytná právě pro schopnost usnout a celkově i psychický klid. Kozlík tedy přímo neuspává a nemá žádné omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout. Spánek je poté také kvalitnější, nedochází k předčasnému buzení apod.

působí jako sedativum, tlumí stavy vzrušení, nervozity a duševního napětí, ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum, ovlivňuje srdeční neurózu, uklidňuje a posiluje nervy.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je jednou z nejůčinnějších bylinek pomáhajících při nespavosti a přinášejících uklidnění. Proti nespavosti jej doporučuje i řada lékařů – rozhodně je lepší nejprve vyzkoušet kozlík, který nemá vedlejší účinky, jako léky proti nespavosti, a především na rozdíl od nich nenarušuje důležité fáze spánku, jež jsou pro celkovou regeneraci těla i duše klíčové.

Odvar nebo tinktura?

Při samostatném podávání kozlíků je nejúčinněji formou lihová tinktura.

  • i

    Samostatně by se kozlík neměl užívat déle než tři týdny. Po týdenní pauze lze v případě potřeby pokračovat. 

    Pro uklidnění se užívá přibližně čajová lžička dvakrát denně.
  • Při nespavosti je vhodné lžičku užít hodinu před spaním a další případně těsně pře ulehnutím. Tinkturu lze zamíchat i do vlažného mléka s medem apod.
  • Z podrceného sušeného oddenku lze připravit i nálev, nebo ještě účinnější odvar (lžička oddenku se zalije šálkem vroucí vody, či krátce povaří a nechá ještě vyluhovat). Nálev a odvar však mají specifickou vůni, která nemusí každému vyhovovat.
  • V nálevu, neboli bylinkovém čaji, je kozlík velmi vhodné kombinovat s dalšími bylinkami, které prohloubí jeho účinek. Přes den je přínosná kombinace s uklidňující třezalkou, na večer s meduňkouchmelemhttp://www.prirodni-cesta.cz/chmel-sistice.html a levandulí http://www.prirodni-cesta.cz/levandule-kvet.html

http://www.prirodni-cesta.cz/kozlik-lekarsky.html