Lípa srdčitá

Lípa srdčitá

 
Sbíraná část
květ
Podporuje
relaxaci a spánek, přirozenou obranyschopnost organismu, pocení, emoční komfort, vylučování vody z organismu, normální funkce dýchacího systému, normální trávení, normální činnost srdce, funkce ledvin, normální činnost jater, antioxidant

Mezi horami, lipka zelená. Strom s hrdou aurou národní symboliky. Častý památný solitér, memento lidských zvratů, živoucí paměť odpočinkových míst a tichý vypravěč lidových příběhů. Kdo odpočíval v letním stínu lípy, ten určitě slyšel sborový šum včel a možná díky tomu také našel, alespoň na chvíli, mír a klid. Lípa zakořenila v kulturní krajině a také v lidských tradicích. Možná za to mohou její listy tvaru srdce, majestátní, hustá a stinná, košatá koruna, či dlouhověkost rodových stromů. To vše doplňují její léčivé schopnosti, které člověk zná už od nepaměti.

V mírném pásu severní polokoule se vyskytuje 30–40 druhů lip. U nás jsou známé především dva původní druhy – malolistá a velkolistá. Ostatní druhy zde rostou jen vzácně (např. velkolistá červenavá – jižní Morava).

Košatý strom s nasládle vonícími květy

 

Lípa srdčitá je opadavý strom, který se dožívá 500–700 let. Roste do výšky 20–30 metrů. Její kořenová soustava je v obrysu srdčitá a má silné postranní kořeny. Kmen je mohutný, válcovitý. Borka po větší dobu svého života má hladký kmen, až ve stáří je kmen vrásčitý a rozpukaný. Koruna je hustá, košatá, rozložitá, vejcovitého až kulovitého tvaru. Řapíkaté listy jsou okrouhle srdčitého tvaru, na líci barvy tmavě zelené, na rubu šedozelené, po okrajích pilovitě zoubkaté. Květenství odstává šikmo nad listy. Listeny jsou lysé a dlouze řapíkaté. Květy rostou po 4–10, jsou světle žluté a krásně nasládle voní. Plodem je jednopouzdrý oříšek hruškovitého tvaru. Lípa malolistá kvete v červnu až v červenci, zhruba o čtrnáct dní později než lípa velkolistá.

 

Roste ve většině Evropy a je součástí kulturní krajiny

 

 

 

Roste hlavně v západní, střední a jihovýchodní Evropě. Na severu až po Dánsko, jižně na Korsice a v jižní Itálii, východně se vyskytuje po západní Ukrajinu. Izolovaně se potom vyskytuje v jižním Švédsku, na Kavkaze a v Malé Asii. U nás roste roztroušeně v celém území od nížin do podhůří.
 
 
Lípě vyhovují vlhké, humózní půdy, které jsou vzdušné – suťové, čerstvé a bohaté na živiny. Má ráda polostín a je citlivá k pozdním mrazům. Najdeme ji ve stinných lesích, na svazích, v roklinách suťových lesů, po boku buků, habrů nebo dubů. Je vysazována a pěstována lesnicky i sadovnicky. Je častou součástí kulturní krajiny – v parcích, na návsích, v alejích. Je vysazována jako půdoochranná a meliorační dřevina.

Květ lípy podporuje trávení, imunitu i relaxaci
V Mattioliho středověkém herbáři jsou popsány mnohé účinky a druhy použití jednotlivých částí lípy. Ve středověku se využívaly jak květy, tak listy, kůra, plody i semena. Lidé věřili, že pomáhá při úplavici, kolikách nebo například při padoucnici.
Dnes je její použití spjato hlavně s květem, který se suší a užívá především vnitřně ve formě nálevu. Z pupenů se také vyrábějí tinktury. Podílí se na správné funkci ledvin a jater, přirozeně podporuje imunitu a také přirozený spánek.

Květy sušíme mírně, ve stínu a průvanu

Květ, celé květenství i s listenem, sbíráme v počátku rozkvětu za suchého počasí. Sušíme ve stínu a průvanu, rychle. Při umělém sušení by neměla teplota překračovat 35 °C. Sušení musí probíhat velmi mírně. Sluneční teplo nebo vysoká umělá teplota nepříznivě působí na chemické složení drogy. Nesbíráme odkvetlá květenství s plody, nebo poupaty.
Drogu používáme nejčastěji v nálevu, lžička na šálek horké vody a to klidně 3–4 krát denně.
Lipové dřevo se využívá v řezbářství, z uhlí se vyráběl střelný prach
 
 
Dřevo lípy je známé hlavně v řezbářském řemesle, je měkké, lehké a výborně obrobitelné. Lýko se v minulosti používalo jako materiál k výrobě nádob na obilí a mouku, ale také rohoží a střevíců. Zajímavostí je, že z lipového uhlí se vyráběl střelný prach.

Obsah účinných látek

 
  • třísloviny
  • flavonoidy
  • slizové látky
  • silice (farnesol)
  • glykosidy

Produkty obsahující LÍPU

Čaj NASTYDNUTÍ * Tinktura z pupenů LÍPA * Čaj LÍPA * HEPČÍ * SERAFÍNKŮV ČAJÍK * ANDÍLKOVY BYLINKY