Kondurango

Sbíraná část: kůra

Podporuje

normální trávení , normální funkce žaludku

Tato rostlina je dalším zástupcem exotických léčivek z oblasti Jihoamerických And. Je podobná známější vilcacoře. U obou rostlin se zpracovává kůra a obě rostliny patří mezi významné, tradiční a léčivé prostředky místních indiánských kultur. Obecně známou i pro západní svět se tato rostlina stává v roce 1871, kdy byla představena americkému prezidentovi jeho ekvádorským protějškem jako léčivka. Následně se její popularita začala rozšiřovat i do Evropy.

Plazivá réva dorůstá až deset metrů

Kondurango je jihoamerická plazivá rostlina. Dřevitá réva, jež se popíná po okolní vegetaci. Dorůstá délky až deseti metrů.

Její kůra je zelenošedé barvy s četnými bradavičnatými výstupky. Po poranění kůry se objevuje lepkavá mléčná míza. Krátce řapíkaté listy rostou proti sobě, jsou tmavě zelené barvy, vejčitého tvaru, který se zužuje do špičky. Květenství tvoří úžlabní laty, drobné kvítky mají zelenožlutou barvu. Plody jsou podlouhlé měchýřky, obsahující mnoho semen.

Najdete ji v pralesích Jižní Ameriky


Rozšířena je v oblasti Jižní Ameriky, pohoří And, v Peru, Ekvádoru, Kolumbii a Bolivii.
Roste v subtropických pralesích, na vlhkých svazích hor, v mlžných lesích, ve výškách okolo 3000 m.

 

Využívali ji indiáni, dnes zkoumá její vlastnosti řada studií

Kondurango je jednou z hlavních etnomedicínských rostlin z oblasti And. Domorodí indiáni využívali kondurango například při uštknutí jedovatým hadem. Tradiční rozsah použití konduranga byl a je daleko širší. Dnes se u nás doporučuje hlavně při trávicích potížích. Existuje ale mnoho studií, které zkoumají kondurango a jeho další možné využití v moderní medicíně.

Z extraktu se vyrábí i kondurangové víno

Sbírá se starší kůra, která se následně suší. Nadrcená sušená kůra je vhodná pro přípravu výluhů. Z kůry se dále získává extrakt pro použití při přípravě tinktur a kapslí. Tento extrakt se používá i při výrobě kondurangového vína.
Užívání konduranga je možné i dlouhodobě, nemá známé vedlejší účinky. Známou kontraindikací je alergie na latex.

Obsah účinných látek

  • glykosidy
  • flavonoidy
  • conduritol, cyklitol (látky izolované z kůry v roce 1908 doktorem Küblerem)

Naše produkty

Tinktura z bylin