Gotukola - Pupečník asijský

Sbíraná část: nať, mladé výhony

Podporuje

cévní soustava, kardiovaskulární systém, pocit těžkých nohou, duševní zdraví, kognitivní funkce, imunita, dýchání

Pupečník asijský neboli Gotukola je bahenní rostlina, která je oblíbená v tradiční asijské a indické medicíně, ale také i kuchyni. Nejvíce se  vyskytuje na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Indonésii a v některých částech jižní Afriky. Roste tam na slunných místech s vlhčí půdou jako plazivá rostlina.

Používanou částí jsou zejména listy, ale také mladé výhonky. Listy se suší a buď se přímo z nich připravuje bylinný čaj a nebo se přidávají do bylinných směsí. Indičtí jogíni používají sušené listy jako vykuřovadlo před meditací, ale také před ní popíjejí čaj z listů pupečníku.


Čerstvé listy a mladé výhony jsou velmi vhodné k přímé konzumaci. V Indii a na Srí Lance vám je připraví jako čerstvé smoothie.  Je to vynikající osvěžující a posilující nápoj v tamních vysokých teplotách kombinovaných s velmi vysokou vlhkostí vzduchu.

Stejný nápoj si můžete připravit i vy. Základem je mít doma v květináči Pupečník asijský. V současné době jeho sazeničky bez problémů koupíte v českých zahradnictvích, kde vám i poradí s jeho správným pěstováním.

Smoothie z Pupečníku asijského - recept

Do vysokorychlostního mixeru dejte 1/2 litru vody, přidejte 1-2 hrsti čerstvých listů pupečníku, šťávu z jedné limetky a rozmixujte. Můžete dochutit  skořicí.

Pravidelná konzumace pupečníku ať již ve formě čaje, čerstvého smoothie či kapek vám může zlepšit paměť a koncentraci. Pupečník působí jako tonikum, posiluje kardiovaskulární systém a zejména působí při syndromu těžkých nohou.

Pupečník se používá i na obklady při kožních rankách či zánětech kůže, ale také v kosmetice na tonizaci pleti.

Pleťová maska Pupečníku asijského - recept

V misce smíchejte 1 polévkovou lžíci jogurtu, ideálně z ovčího mléka, 1 polévkovou lžíci medu a Pupečník.

Můžete použít jednu hrst sušeného pupečníku, který zalijete horkou vodou, tak aby byl mírně ponořený, necháte chvíli odstát a pak rozmixujete na kaši, kterou přidáte k ingrediencím. Pokud máte čerstvé listy pupečníku, tak je jen rozmixujete (1 hrst) s kapkou vody a přidáte k základu z medu a jogurtu.

Masku aplikujete na obličej a necháte působit 20 minut. Pleť je pak svěží, odpočatá.

Produkty

 Tinktura z bylin

Tinktura z pupenů