Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá

je krásná dvouletá bylina, dorůstající 2 m, roste na kamenitých půdách i skalách. Byla odedávna využívána pro své pozitivní účinky na lidský organismus, zmiňuje se o ní např. již Matthioli ve svém herbáři. Používá se ve formě  čaje či oleje, ale nejúčinnější je z ní zhotovená tinktura. 

V dávných dobách lidé věřili, že je poslem smrti, pokud vyrostla na nějakém hrobě. Jinak je divizna ceněna pro svoje protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání zejména při suchém kašli, zánětu průdušek, bronchitidě. Při onemocnění dýchacích cest se doporučuje pít diviznový čaj, který se připravuje z květů. Čaj z listů pomáhá při průjmu, měl by se však vypít co nejteplejší. Listy jsou účinné na bércové vředy a otoky. Na bolavé klouby a kolena je vynikající diviznové mazání, které se připraví z hrsti čerstvých květů a 100 g vazelíny.

Květy divizny se dají využít i v kuchyni do letní polévky, ve které nahradí chuť celeru. Dále se hodí při výrobě letní žluté limonády. Pro přípravu potřebujeme hrst čerstvých květů, které zalijeme 500 ml horké vody. Necháme 24 hodin vylouhovat. Následně přecedíme a přidáme cukr či med podle chuti a citrónovou šťávu.

Od července do srpna kvete žlutými, pětidílnými květy. Plodem je tobolka. Listy jsou plstnaté. Rostlina zdobí nejenom naše zahrady, ale také volně zplaňuje. Ve volné přírodě jí najdeme na slunných místech.

Pro sběr používáme jak květy, tak listy. Listy používáme čerstvé. Květy sbíráme bez kalichu a rychle se suší, aby nezhnědly. Sušené květy uchováváme v dobře uzavřené nádobě.

Výrobky: extrakt Divizna , tinktura Divizna