Celík zlatobýl

Zlatobýl obecný,

nazývaný také celík zlatobýl, je u nás původní rostlinou. Žlutě kvetoucí bylina, která dorůstá až do výšky jednoho metru. Roste často na náspech a sušších propustných půdách. Daří se mu také v podhůří, kde můžete najít jeho vzrůstem menší poddruh.

Příbuznými této byliny jsou Celík obrovský a Celík kanadský, který v našich zemích dominuje. Obě tyto rostliny obsahují podobné látky, nicméně většina bylinářů se shoduje na tom, že nedosahují účinnosti Celíku zlatobýlu.

Zlatobýl obsahuje celou řadu prospěšných látek jako jsou saponiny, flavonoidy, rutin, betain, hořčiny, fenolové kyseliny a také antioxydanty jako jsou quercetin a kaempferol.

Celík zlatobýl je bylina, která se může užívat samostatně jako bylinný nálev, ale i v bylinných směsích zaměřených zejména na močové ústrojí nebo klouby. Je možné z ní vyrábět i masti či extrakty - tinktury.

Sbírá se nať těsně před jejím rozkvětem nebo čistě rozkvetlé květy, ale v časném stádiu květenství, ideálně mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinu za plného slunečního svitu.

Její použití je zejména v oblasti močového ústrojí a kloubů, dále imunita a patří zde do skupiny nejlepších bylin.

Obklady z odvaru z nati zlatobýlu jsou vhodné na hnisající rány či na podlitiny.

Zajímavostí ale je, že v dřívějších dobách se zlatobýl používal také například k výrobě barev.

Výrobky: Čaj Celík, Tinktura z pupenů, Tinktura z bylin

 

Vyrobte si vlastní mast ze zlatobýlu

Potřebujete:

  • 2 hrsti čerstvé na malé kousky nařezané kvetoucí nati Celíku zlatobýlu ( můžeme i ze sušené nati)
  • 200g nesoleného sádla

Sádlo rozpustíte v hrnci, vsypete nať zlatobýlu, zamícháte a necháte ztuhnout na dva dny. Poté sádlo i s bylinou znovu rozpustíte, přecedíte přes plátýnko do kelímků a zbylé byliny vyhodíte.

Mast můžete používat celoročně na mazání kloubů, zad v oblasti ledvin, či reflexních plošek na plosce nohy.