Bělotrn kulatohlavý

Bělotrn kulatohlavý

Bělotrn je atraktivní bodlák pocházející z jižní Evropy. Je to rostlina nejen vzhledově atraktivní, ale i velmi užitečná. Celá rostlina, ale hlavně semena obsahují spoustu užitečných alkaloidů, olejů i glykosidy, které mohou podpořit lidský organismus.

Původně označovaný jako bílý trn, vlašský trn, římský trn, nebo také ježibaba. Dle Mattioliho herbáře se používal hlavně sušený a nadrcený kořen, který hojil rány a vředy. Odvar z kořene se používal na mytí vlasů, zabraňoval jejich vypadávání, plešatění. Arabové nazývali tento kořen Bedeguand, přidával se například do vína a léčivých sirupů. Dnes se v léčitelství používají hlavně semena sbíraná po úplném dozrání na konci léta a tinktury z pupenů. Věřilo se, že semena z bílého trnu léčí hadí uštknutí, dokonce se věřilo, že kdo nosí semeno přivázané na ruce, ten se nemusí bát hadů a jiných jedovatých živočichů.

Bělotrn může dorůstat výšky až dvou metrů. Má silné chlupaté lodyhy. Listy vyrůstají od země v růžici a postupně mohou na lodyze přiléhat. Jsou nepravidelně zubaté, poměrně velké a na konci ostnaté. Na konci lodyh vyrůstá bílé kulaté květenství, v jeho nitru se ukrývá nektar. Plodem je krátká ochmýřená nažka, která pak bývá větrem šířena po okolí.

Výrobky: tinktura Bělotrn